Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Wielu młodych ludzi staje przed wyborem, który będzie miał wpływ na komfort ich przyszłego życia. Mowa tutaj o tym czy wybrać dom, czy może jednak mieszkanie. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Kupno nieruchomości często wymaga od nas zaciągnięcia kredytu hipotecznego na 20-30 lat. Dlatego też warto dobrze się zastanowić gdzie chcemy mieszkać.

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Dla wielu ważnym aspektem w wyborze między domem a mieszkaniem jest cena. Tutaj wszystko zależy od naszej sytuacji. Mieszkania w małych miastach bądź na obrzeżach większych miast kosztują mniej niż budowa domu. W drugim przypadku musimy się liczyć również z kupnem działki, która w zależności od lokalizacji może sporo kosztować. Działki budowlane w miastach mogą kosztować tyle samo co mieszkanie. Jeśli jednak mamy do dyspozycji własną działkę, to wybudowanie domu może okazać się tańsze niż kupno mieszkania. Oczywiście tutaj musimy jeszcze uzyskać pozwolenie na budowę, co wiąże się z czasem oczekiwania. Jeśli zależy nam na domu w mieście, to dobrym wyborem będzie szeregówka. Szeregówki są tańsze od domów wolnostojących i często powstają w dobrych lokalizacjach. Minusem może być mały ogródek. Jednak atutem szeregówek jest cena i dobra lokalizacja. Jeśli nie przeszkadza nam mieszkanie na wsi, to budowa domu może okazać się tańsza niż kupno mieszkania w mieście. Na wsiach działki są znacznie tańsze. Minusem jest to, że będziemy musieli wszędzie dojeżdżać. Wiele wsi nie ma autobusów czy pociągów, które dojeżdżają do większych miast. Dlatego musimy liczyć się z koniecznością odwożenia dzieci do szkoły. Dużym plusem domu na wsi jest prywatność. Działki na wsiach są stosunkowo tanie, dlatego też możemy kupić większą. Duża działka daje nam więcej prywatności, gdyż jesteśmy oddaleni od sąsiadów.

Dużym plusem mieszkania w bloku jest łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów. Codziennie będziemy mijać naszych sąsiadów, co ułatwia poznawanie ludzi. Osiedla bloków budowane są w miejscach z dobrym dojazdem. Z reguły w ciągu kilkunastu minut dojedziemy w dowolne miejsce w mieście. Mieszkanie w bloku jest także dobrym wyborem dla osób bez prawa jazdy. Komunikacja miejska w miastach jest stale modernizowana tak, żeby mieszkańcy nowych osiedli mogli z niej korzystać. Mieszkanie to dobry wybór jeśli planujemy mieć dzieci. Na osiedlach bloków mieszkalnych jest wiele rodzin, dzięki czemu nasze dzieci bez problemu poznają swoich rówieśników. Między blokami często budowane są place zabaw, na których nasze dzieci będą mogły się bawić. W bloku mamy także wielu sąsiadów, z którymi warto żyć w zgodzie. Dzięki temu kiedy zabraknie nam mąki czy cukru, to z pewnością uzyskamy wsparcie od któregoś z nich.