10 rzeczy, które zrób, zanim weźmiesz kredyt hipoteczny

Najlepsi z ekonomistów nie potrafią dziś odpowiedzieć na pytanie, czy to doby czas na zakup mieszkania, czy wręcz przeciwnie. Nieruchomości wciąż drożeją, oprocentowanie kredytów jest niskie, a czy to się zmieni i w jakim czasie? Dyskusje trwają już kilka lat, a odpowiedzi przypominają wróżenie z fusów. Tylko dotyczą właściwie tych, którzy chcą w nieruchomość zainwestować, a nie tych, którzy po prostu nie mają, gdzie mieszkać i muszą skorzystać z kredytu, aby mieć swoje miejsce na ziemi. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie zastanawiaj się, natomiast dobrze przygotuj. Oto 10 rzeczy, które musisz zrobić:


1. Uzbieraj wkład własny


Od tego zacznij. Nawet nie myśl, że możesz pożyczyć od rodziny albo poczekać na rządowe gwarancje. Jeśli nie umiesz uskładać pieniędzy na wkład własny, po prostu nie dasz rady potem spłacać kredytu. Absolutne minimum to 20 % wartości nieruchomości, ale zdecydowanie lepiej, abyś miał nieco więcej. Czekają cię jeszcze opłaty notarialne, koszty ubezpieczeń i umeblowania.


2. Zgromadź zabezpieczenie


Innymi słowy, swoją poduszkę finansową. Musisz mieć zabezpieczenie na przynajmniej trzy miesiące życia bez kompletnie żadnych dochodów. Tylko dzięki poduszce masz pewność, że nie zabraknie ci na spłatę raty.


3. Myśl realnie


My, Polacy mamy skłonność do megalomanii i zbyt często kupujemy rzeczy, na które ans nie stać. Nie sięgaj od razu po najdroższe mieszkanie na rynku, nawet jeśli w tej chwili masz wystarczającą zdolność kredytową. W życiu bywają lata tłuste, ale i te nieco chudsze, a kredyt bierzesz na kilkanaście, a nawet dwadzieścia lat.


4. Stwórz budżet domowy


Zacznij, od obliczenia, na jaką kwotę raty w ogóle cię stać. W tym celu stwórz budżet domowy i oblicz, ile pieniędzy pozostaje ci po opłaceniu wszystkich koniecznych do życia rachunków, ile wydajesz na żywność, chemię i kosmetyki itp. Na początek twój budżet nie powinien być zbyt skomplikowany, ważne byś skrupulatnie sprawdzał, czy faktycznie umiesz się go trzymać.


5. Pospłacaj inne pożyczki


Zanim sięgniesz po wieloletnie i nie oszukujmy się ogromne zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny, pozbądź się drobiazgów, czyli wszelkich innych pożyczek. Nie tylko zwiększy to twoją zdolność kredytową, ale też pozwoli lepiej panować nad budżetem domowym.


6. Zrezygnuj z kart kredytowych


Karty kredytowe to udogodnienie, ale też znaczące obciążenie zdolności i pokusa. Mając kartę, wiesz, że zawsze możesz skorzystać z dodatkowych pieniędzy, a to zupełnie niepotrzebne, bo musisz nauczyć się rządzić dokładnie i tylko tym, co naprawdę masz.


7. Uderz się w piersi


Zanim podpiszesz umowę z deweloperem, uderz się w piersi i zastanów, czy na pewno twoja historia kredytowa jest idealnie czysta. Wystarczy zaniechanie z młodości i historia w BIK może stać się blokadą w sięgnięciu po kredyt.


8. Oblicz swoją zdolność kredytową


Jeśli stworzyłeś swój budżet domowy, rzecz jest banalnie prosta, a w dodatku stworzono kalkulatory kredytów hipotecznych. Dzięki obliczeniu swojej zdolności będziesz wiedzieć, jakiego lokalu szukasz.


9. Złóż wniosek w kilku bankach


Każdy bank działa według własnych zasad i choć parametry pożyczki mogą być podobne, zawsze będzie między nimi pewna różnica. Na wszelki wypadek, by mieć pewność, że kredyt otrzymasz, złóż wniosek w kilku bankach i zapoznaj się z ofertami, bo nawet kilka złotych różnicy w skali wielu lat może mieć ogromne znaczenie.


10. Weź się do pracy


Masz kredyt hipoteczny, a więc pora solidnie zabrać się do pracy. Nie tylko umocnić swoją pozycję, walczyć o awans i podwyżkę, ale też po prostu dodatkowo zarabiać, po to, aby jak najszybciej spłacić kredyt i faktycznie mieć swoje mieszkanie.

One thought on “10 rzeczy, które zrób, zanim weźmiesz kredyt hipoteczny

  1. I co najważniejsze, trzeba się upewnić, że ma się stałe źródło dochodu na lata, bo co zrobić jeśli straci się prace?

Comments are closed.